כיצד לנקות תכשיטים?

אם יש לכם תכשיטים יקרים, סביר להניח שאתם שומרים עליהם מכל משמר. פעולה שאתם פשוט…

8 בדצמבר 2016

אם יש לכם תכשיטים יקרים, סביר להניח שאתם שומרים עליהם מכל משמר. פעולה שאתם פשוט אינכם יכולים לוותר עליה היא ניקיון של התכשיט, כאשר כלל האצבע צריך להיות שתכשיט שאינו מנוקה כראוי מאבד מהיופי שלו, מהברק שלו ומאורך החיים שלו. לפניכם מספר דגשים שחשוב לזכור בעת ניקוי תכשיטים.

לא מי ברז.. אז מה כן?

יש אנשים שסבורים שמקלחת יומית כאשר התכשיט שלהם נמצא עליהם תעשה את העבודה מבחינת הניקיון שלו. במציאות, זה נכון מלהיות מדויק. אסור לשכוח שמי הברז בהם אנחנו משתמשים, אפילו אם הם ראויים לשתייה, מכילים סידן בכמויות בלתי מבוטלות – הסידן מצטבר על גבי תכשיטים ובכך פוגע בברק שלהם ובמראה שלהם. גם במקרה של סבון שאינו נשטף כראוי מעל אותם תכשיטים התמונה דומה.

במילים אחרות: אתם כן צריכים לחשוב כיצד אתם מבצעים ניקוי תכשיטים באופן ספציפי, אחת לחודש לפחות. ניקיון תכשיטים צריך להתבצע בהתאם לסוג התכשיט, כשמומלץ לברר כבר במעמד הרכישה שלו מה מומלץ עבורו ומה פחות. תכשיטים מזהב, למשל, יכולים להיות מנוקים באמצעות הכנסת התכשיט לקערת מים חמים, לתוכה מכניסים גם מספר טיפות של נוזל לשטיפת כלים, כאשר התכשיט צריך להיות בתוך הקערה כרבע שעה. הניקיון המשלים צריך להתבצע באמצעות מטליות או לחלופין בעזרת אביזרים רכים דוגמת מברשת שיניים.

באופן לא מפתיע, גם במקרה של ניקוי תכשיטים אפשר לחשוב על "פתרונות סבתא" אלה או אחרים. סודה לשתייה, למשל, מוכיחה עצמה כיעילה מאד בניקיון תכשיטים ובהברקתם. דרך אחת לנקות באמצעותה היא בעזרת ערבוב סודה לשתייה במים, חימום בתנור בטמפרטורה גבוהה בתבנית, הוצאת התבנית מהתנור והכנסת התכשיטים לתוכה למשך מספר דקות.

דגשים בדרך לניקיון המוצלח (והבטוח) של תכשיטים

אחת ממילות המפתח העיקריות היא עדינות, כאשר כדי למנוע שריטות על גבי התכשיט רצוי להשתמש במטליות רכות, עשויות מחומרים דוגמת פלנל או כותנה. הכלים החדים, דוגמת המחטים למיניהם, צריכים לצאת מהמשוואה אפילו אם רוצים להסיר לכלוך שנראה עקשני ובעל גישה בעייתית אליו.

עוד נקודה חשובה: אתם ממש לא רוצים שהתכשיט שלכם ייפול לתוך הכיור. גם אם זה נראה מאד מפתה ונוח לעשות את זה, אנחנו ממליצים לא לנקות תכשיטים מעל לכיור.