כיצד לבחור יהלום?

מעוניינים לדעת כיצד לבחור יהלום? ובכן, בחירת יהלום אינה משימה של מה בכך, מאחר שישנם…

8 בדצמבר 2016

מעוניינים לדעת כיצד לבחור יהלום? ובכן, בחירת יהלום אינה משימה של מה בכך, מאחר שישנם יהלומים באיכויות שונות, וכיוון שקיימים גם לא מעט זיופים בתעשייה. לכן, אם אתם מעוניינים לבחור יהלום או תכשיט משובץ יהלומים ולרכוש אותו, כדאי לכם להגיע למתחם של בורסת היהלומים: כך תוכלו לרכוש יהלומים ותכשיטים עם תעודות ואישורים.

האיכות של היהלום וערכו נקבעים לפי שיטת דירוג הנקראת The 4 C’s – ראשי תיבות של CUT (איכות הליטוש), COLOR (צבע היהלום), CLARITY (צלילות היהלום וניקיונו), CARAT (משקל היהלום). בהמשך נפרט על שיטת דירוג היהלומים.

ראוי לציין כי במתחם בורסת היהלומים ניתן למצוא טבעות אירוסין מעוצבות ומשובצות עם יהלום מרכזי או עם מספר יהלומים. הטבעות עשויות מזהב לבן, מזהב צהוב או משילובים ביניהם, וניתן לרכוש גם טבעות אירוסין מפלטינה. הכלל החשוב לבחירת יהלום הוא להגיע ליצרן מוביל או לפנות לאחת מחנויות התכשיטים המובילות, אך כאשר רוכשים במתחם בורסת היהלומים טבעות אירוסין משובצות יהלומים ניתן לחסוך פערי תיווך. בנוסף, מקבלים גם ייעוץ מקצועי ממקור ראשון, וכל תכשיט נמכר עם תעודה גמולוגית ובה פירוט של הפרמטרים השונים של היהלום מבחינת משקל, ניקיון ועוד.

פרמטרים ביהלום

שיטת The 4 C`s לדירוג איכות היהלום ומחירו

כאמור, שיטת דירוג היהלומים כוללת 4 מאפיינים, או בשם הפופולרי יותר: שיטת The 4 C`s.

  • משקל (CARAT) – מחיר היהלום נקבע על פי רוב בהתאם למשקלו ולגודלו. ככל שהיהלום גדול ונדיר יותר, כך מחירו מטפס מעלה בהתאם. את משקל היהלומים מודדים בקראט, כאשר 1 קראט הוא 0.2 גרם.
  • חיתוך (CUT) – איכות הליטוש משפיעה על מחירו של היהלום ובעיקר על מראהו. מאחר שכורים יהלומים בצורתם הטבעית, נהוג ללטש אותם כדי לחדד את הברק שלהם. ככל שאיכות הליטוש טובה וגבוהה יותר, כך מראה היהלום יהיה מרשים, נוצץ ומלא חיים. יש מספר דרגות ליטוש: Fair, Good, Excellent ועוד.
  • צבע (COLOR) – ככל שהצבע של היהלום קרוב יותר ללבן, כך ערכו עולה. יהלומים בגוון צהוב נחשבים לפחות יוקרתיים ומחירם נמוך יותר. טווח הצבעים של היהלומים נע בין D, הגוון הנקי ביותר, ועד ל- Z, שהוא גוון צהוב.
  • ניקיון (CLARITY) – ניקיון היהלום מאפיין את הפגמים הקיימים באבן. לרוב ניתן לראות פגמים אלה רק באמצעות מיקרוסקופ. יהלום נקי מפגמים יקבל דירוג גבוה וערכו יעלה. יש סולם לדירוג ניקיון היהלומים, החל מדרגת IF הגבוהה ועד לדרגה הנמוכה ביותר: 1-3I, כאשר ברמה הנמוכה ניתן לעתים לראות את הפגמים בעין אנושית.

כאשר רוכשים במתחם בורסת היהלומים טבעות אירוסין, תכשיטים משובצים ביהלומים או יהלומים בלבד, מקבלים תעודה גמולוגית ובה מאפייני היהלום. כדאי לקבל ייעוץ מקצועי על מנת לבחור יהלום איכותי, ויש לזכור שתעודה גמולוגית מבטיחה לכם כי מדובר ביהלום איכותי ולא בזיוף.

תכשיטי יהלומים פופולריים

כיום נהוג לשבץ יהלומים גדולים יחסית, בהשוואה לשיבוץ יהלומים שנעשה בעבר, וגם העיצובים מתקדמים יותר. לכן, ניתן לראות תכשיטים רבים עם יהלומים המעוצבים בצורה של ריבוע, ולא רק בעיצוב עגול. כמו כן, ניתן לראות שיבוץ של יהלום מרכזי ולצדו יהלומים קטנים או תוספת של אבני חן בגוונים שונים.

בנוסף, כדאי לדעת כי תכשיטי היהלומים הפופולריים ביותר הם (בסדר יורד): טבעות סוליטר (טבעות פופולריות שגברים רבים רוכשים כמתנה לבת הזוג או לפני הצעת אירוסין), טבעות נישואין משובצות יהלום אחד או יותר, עגילים בשיבוץ יהלומים בגדלים ובגוונים שונים, תליונים מעוצבים בשיבוץ יהלומים וצמידי טניס מרשימים ויוקרתיים.

במתחם בורסת היהלומים תמצאו טבעות אירוסין ונישואין, צמידי טניס, תליונים, סיכות ועגילים בשיבוץ יהלומים מנצנצים באיכויות שונות. ניתן להסתובב באולמות התצוגה הרבים במקום כדי להתרשם משלל העיצובים המרהיבים של התכשיטים השונים וכדי לקבל ייעוץ, וכמובן – גם להשוות מחירים.