זהב וסגולותיו

זהב הוא למעשה יסוד כימי מתכתי שסמלו Au, ומספרו האטומי 79. זהב נמצא בשימוש בתעשיות…

8 בדצמבר 2016

זהב הוא למעשה יסוד כימי מתכתי שסמלו Au, ומספרו האטומי 79. זהב נמצא בשימוש בתעשיות רבות: בין היתר, הוא משמש כמתכת ליצירת תכשיטים שונים, לרבות טבעות אירוסין ונישואין, תליונים, עגילים, צמידים ועוד. כמו כן, הזהב משמש בתעשיות מתקדמות בשל תכונותיו הייחודיות כמו מוליכות גבוהה של חשמל ועמידות מעולה בפני קורוזיה. הזהב מבריק, אינו מתחמצן בקלות, אינו מתרכב בקלות עם חומרים אחרים והוא קל לעיבוד, לכן הזהב נחשב למתכת מועדפת ושכיחה לייצור מגוון תכשיטים, כמו גם לשימושים אחרים בתעשיות השונות.

ההיסטוריה של הזהב

עוד מימי קדם גילה האדם את הזהב והחל להשתמש בו במגוון שימושים – בין היתר לצורך יצירת תכשיטים, בזכות עמידות החומר ובשל תכונותיו הייחודיות כמו עיבוד קל ומראה מבריק ונוצץ המושך את העין. זהב נחשב במשך שנים ארוכות לאחת המתכות היקרות, לכן כבר בימי קדם ובעת העתיקה ייחסו לזהב סגולות שונות ומגוונות כגון עושר, סגולה לאיכות חיים, יוקרה, מלכותיות, אצילות ועוד.

בחפירות ארכיאולוגיות ברחבי העולם נמצאו תכשיטים רבים מזהב, אות לחשיבות המתכת היוקרתית ולסגולותיה הייחודיות, כמו גם לעמידותה יוצאת הדופן. את הזהב ניתן למצוא בטבע במרבצים גדולים, כאשר מרבצי זהב עצומים נמצאים בדרום אפריקה. גם בישראל כרו בעבר זהב במכרות תמנע ובהרי אילת. את הזהב בארץ הפיקו מכתישה של סלעי קוורץ, ובאמצעות המסת הזהב בכספית נוזלית הפרידו את המתכת היקרה משאר החלקים. לאחר חימום התמיסה שהכילה זהב וכספית, התאיידה הכספית ונותר רק זהב טהור.

כדאי לדעת כי גם בתנ"ך יש עדות לכך שבני ישראל ושבט יהודה הכינו תכשיטים מזהב, ויש עדויות רבות גם לסחר בין המדינות במתכת היקרה. ראוי לציין כי זהב מוזכר כבר בספר בראשית, ולפי חוקרים גם בית המקדש היה עשוי מהרבה זהב, מה גם שבבית המקדש מרבית הכלים היו עשויים מזהב, וכמובן – גם תכשיטיהם של הכוהנים ושל המלכים.

סגולות של זהב

לאורך ההיסטוריה, הזהב נחשב למתכת יקרה וייחודית. לכן נתפס הזהב כבעל סגולות רבות, בין היתר סגולות של הצלחה ושל חשיבות, אך גם סגולות מרפא. כבר במאה ה-19 החלו לעשות שימוש בתרכובות כימיות המכילות זהב כדי לרפא אנשים ממחלות שונות. לדוגמה, טיפול בסובלים מדלקות פרקים, משיגרון וממחלות נוספות, וגם להפחתת כאבים ונפיחות בעקבות דלקות, חבלות גופניות ופציעות.

ראוי לציין כי סגולותיו של הזהב הפכו את המתכת החסינה והאיכותית למתכת מועדפת בקרב רופאי השיניים. למעשה, כבר במצרים העתיקה תיקנו שיניים באמצעות זהב, וברפואת השיניים המודרנית השתמשו בכתרים לשיניים מזהב בגלל עמידות החומר. ברפואה המודרנית נעשה שימוש בזהב לצרכים שונים, בין היתר לצרכי הדמיה ולשם גילוי תאים סרטניים.

איכות הזהב בענף התכשיטים

כאמור, תכשיטים רבים מיוצרים מזהב בזכות סגולותיו של חומר הגלם המתכתי ובשל תכונותיו הייחודיות, ובעיקר בגלל מראהו המבריק והמרשים. כאשר קונים טבעת או תכשיט אחר המיוצר מזהב יש לבדוק כמה קראט התכשיט מכיל: הסימון המוטבע מעיד על אחוז הזהב הטהור. אם אתם מבחינים בסימון 999 או K24, הרי שהתכשיט שאתם מחזיקים ביד מכיל K24, כלומר 99% זהב טהור. סימון K22 מעיד על 91.6% זהב טהור, סימון K18 מעיד על 75% זהב טהור והסימון K18 מעיד על כ- 58% זהב טהור.

מאחר שזהב טהור רך יחסית ואינו חזק ועמיד מספיק לייצור תכשיטים המשובצים ביהלומים או לתכשיט גדול, נהוג לייצר תרכובת של זהב טהור עם מתכות נוספות כדי לייצר את התכשיט. כך לדוגמה, על טבעות אירוסין רבות המשובצות ביהלום מרכזי או במספר יהלומים ניתן למצוא הטבעה של 18-14 קראט.

כדאי לדעת כי מחיר הזהב נקבע בבורסות למסחר בזהב. הזהב נסחר לעומת הדולר ומחירו משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כמו היצע וביקוש, אינפלציה, מדדים ועוד.